Ile kosztuje gram złota?

Wielu z nas doskonale wie o tym, że cena jednego grama złota nie jest stałą, bo już po tych trzech lub czterech godzinach może być wartym o te kilka lub kilkanaście złotych. Może też o tyle stracić na wartości, a po trzech dniach podrożeć o blisko czterdzieści złotych. Rzecz jasna nie da się dokładnie stwierdzić, czy tak w przeciągu kilku dni zachowa się cena dziesięciu, czy też pięciu gram złota, ale pewnym jest to, że giełda inwestujących nauczyła tego, że cena srebra, czy też złota nie rośnie w sposób przewidywalny. Złoto w skali roku może podrożeć o te pięć lub siedem procent, ale z dnia na dzień lub z godziny na godzinę może stracić na wartości. Prawdę tę poznało wielu ludzi inwestujących u brokera w surowce takie, jak złoto, srebro, czy platyna.
Inflacja
Na cenę grama złota może mieć też inflacja, czyli ten spadek wartości pieniądza. Właśnie ze względu na to jakaś część z nas kupuje złoto, srebro i inne wartościowe metale pod dowolną postacią, a po roku, dwóch lub trzech sprzedajemy te rzeczy ze znacznym zyskiem, o ile inflacja nadal będzie istnieć i o ile nadal będzie postępowała. Można też w odmienny sposób inwestować w surowce u brokera, a konkretniej inwestować w złoto tak, by zysk był już po tych dwóch lub po trzech godzinach. Tak czyni dość wielu sprytnych ludzi, bo właśnie dzięki temu zyski są pewne i stabilne. Trzeba się też w tym konkretnym przypadku liczyć z możliwością straty, ale te straty nie są znacznymi i co równie istotne tu liczy się bilans i jeśli zysku nie daje złoto lub srebro, to można szybko przestawić się na ropę lub na trzcinę cukrową, a nawet na akcje o ile to właśnie one dają znaczną szansę na zarobek w danym czasie. Te zmiany wartości w tym inwestowaniu są mniejsze, ale częstsze od inwestycji długoterminowej, która może nie dać po dwóch lub po trzech latach tego interesującego nas zysku.
zobacz również Polski Lombard
Czy złoto może stać się tańszym?
Złoto, srebro, a nawet platyna raczej nie staną się tańszymi, bo ich ceny rzecz jasna nie rosną w sposób stabilny, ale na przestrzeni tych trzech lub pięciu lat znacząco zyskują w przeliczeniu na każdy gram. Podobnie jest z wieloma innymi cennymi surowcami, które o wiele częściej się odzyskuje niż wydobywa. Nie chodzi tu jedynie o to, że złoża takowych są ograniczone, ale też i o to, że złoto lub srebro są metalami niezbędnymi do wytwarzania zaawansowanej i drogiej elektroniki. Natomiast popyt na tę elektronikę rośnie i to z roku na rok. Dlatego też cena każdego grama złoto wzrasta i to niezależnie od tego, czy jest to złoto z kopalni w formie kruszcu, czy też jakaś wiekowa biżuteria, którą to za jakiś czas zmieni się w podzespoły do laptopa wartego tyle co taki dość dobry samochód kompaktowy zakupiony za równowartość pięciu lub sześciu średnich miesięcznych pensji. Właśnie dlatego złoto nie stanie się tańszym, choć nie tylko ono jest tym wybitnie ważnym pierwiastkiem dla technologii przyszłości.
Wytwarzanie biżuterii
Wielu z nas doskonale wie o tym, że ta złota biżuteria, która waży jakieś dziesięć lub piętnaście gram, to nie w stu procentach złoto. Mowa tu konkretnie o tym, że czyste złoto jest opcją zbyt miękką i nie nadaje się do wytworzenia pewnych przedmiotów i dlatego jakieś czterdzieści procent złotej biżuterii lub złotych rzeźb to te inne metale, dzięki którym złoto zachowa kształt na długie lata. Dlatego też odzyskanie każdego grama złota z tej wiekowej biżuterii to nic prostego i co równie ważne proces ten też swoje kosztuje.
Kolejne ważne wzmianki
Obecnie złoto i srebro odzyskuje się też z elektroniki użytkowej, czyli taki dość drogi laptop, który teraz kosztuje te pięć lub sześć średnich pensji miesięcznych za jakieś osiem lat będzie jedynie sprzętem z którego odzyska się złoto i srebro. Rzecz jasna te metale obecnie pozyskuje się z wielu innych typów elektroniki użytkowej. Dlatego skupuje się smartfony i tablety. Tak właśnie będzie się działo jeszcze przez długie lata, bo cena złota i srebra systematycznie rośnie, czyli dziś te metale szlachetne kosztują więcej niż pięć lat temu i dlatego odzyskiwanie ich chyba zawsze będzie się opłacać.