Kto i jak może otworzyć agencję kredytową?

Lombard Białystok kup sprzedj pożycz bez wychodzenia z domu online

Kto i jak może otworzyć agencję kredytową?

Chcąc kupić lub wyremontować mieszkanie często korzystamy z usług pośredników kredytowych, którzy wyszukują dla nas odpowiednią ofertę kredytową lub pożyczkową. Jak otworzyć agencję kredytową? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co jest przedmiotem takiej działalności?

Agencja kredytowa może funkcjonować, jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub też, jako spółka. Z tego względu ofert kredytowe mogą być skierowane do klientów indywidualnych lub też klientów biznesowych.

Celem takiej działalności jest doradzanie klientom w wyborze najkorzystniejszej oferty finansowej, kredytowej lub pożyczkowej. W tym celu agent przygotowuje dla klienta ofertę kredytową, która później będzie podstawą do zawarcia umowy kredytowej. Oczywiście agent kredytowy pośredniczy w całej tej procedurze. W tym miejscu należy zaznaczyć, że pośrednicy kredytowi oferty powinni dopasowywać w taki sposób, aby odpowiadały w jak największym stopniu potencjalnemu klientowi.

Kto może otworzyć pośrednictwo kredytowe?

Co do otwarcia pośrednictwa kredytowego nie ma żadnych ograniczeń. Dzięki temu może tego dokonać każda osoba, aczkolwiek powinna ona przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Ponadto osoba, która chce otworzyć pośrednictwo kredytowe powinna posiadać odpowiednią wiedzę na temat kredytów i finansów. Oprócz tego osoba taka powinna wykazać zdolność do analitycznego myślenia, ponieważ w przyszłości będzie obsługiwać klientów różnych rang. To z kolei wymaga od agenta poszanowania do ich interesów. Ponadto osoba chcąca zostać agentem kredytowym powinna umieć negocjować warunki ofert kredytowych z bankami jak i firmami pożyczkowymi, z którymi zawrze współpracę. Z tego względu odpowiednimi osobami, które chcą założyć agencję kredytową są osoby, które wcześniej pracowały np., w banku lub firmie pożyczkowej.

Kwestie formalne założenia agencji kredytowej

Działalność doradców finansowych lub też agentów kredytowych nie jest prawnie regulowana i nie wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Wynika to z komunikatu wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. A zatem, aby zostać agentem kredytowym należy tylko ukończyć wymagane szkolenia, uzyskać pozytywny wynik egzaminu końcowego oraz zdobyć certyfikaty, które potwierdzą wiedzę i kompetencję przyszłego agenta kredytowego.

Na czym zarabia agent kredytowy?

Agencja kredytowa zarabia przede wszystkim na każdym udzielonym kredycie. Bank lub też para bank płaci prowizję pośrednikowi. Prowizja agenta kredytowego wynosi od pięciu do siedmiu procent od przydzielonego kredytu. Reasumując pośrednik kredytowy miesięcznie może zarabiać od pięciu do sześciu tysięcy złotych. Są to oczywiście minimalne zarobki. W tej działalności nie ma górnej granicy zarobków.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments