Zakładanie lombardu z jednej strony jest proste

Lombard Białystok kup sprzedj pożycz bez wychodzenia z domu online

Zakładanie lombardu z jednej strony jest proste

Najbardziej niepozorne biznesy, mogą być tymi najskuteczniejszymi i najlepiej opłacalnymi, dlatego też warto zainteresować się lombardami, które raczej nie są postrzegane jako prestiżowe. Warto założyć taki biznes, ponieważ odpowiednie prowadzenie nim może przynieść wiele korzyści, jednak zanim się to stanie, trzeba przetrwać proces tworzenia firmy. Zakładanie lombardu z jednej strony jest proste, a z drugiej dość ciężkie. Wszystko zależy od podejścia, jakie się ma do swoich postanowień. Jednak mimo wszystko, warto poświęcić trochę czasu i kawałek życia, żeby otworzyć takie przedsiębiorstwo. O tym, jak to zrobić, można przeczytać właśnie w tym artykule.

Każdy przedsiębiorczy człowiek zawsze znajdzie sobie coś, co będzie przynosić mu dobre zyski. Jedni wybierają inwestycje, a drudzy po prostu decydują się na założenie dochodowego przedsiębiorstwa. Takim przedsiębiorstwem może być na przykład lombard, którego założenie może i nie jest skomplikowane, jednak wymaga trochę pracy i wytrwałości, a także silnego i specyficznego charakteru.

O współczesnym lombardzie

Chyba każdy, kto już żyje, chociażby ponad dwie dekady na tym świecie, miał co nieco wspólnego ze starymi lombardami. Może być tak, że ktoś po prostu widział, jak one działają, wiedział, że w jego okolicy można lombard znaleźć lub nawet sam był takiego klientem. Nie ma z tym jednak chyba zbyt dobrych wspomnień, bo kiedyś nie były to miejsca, które swoim wyglądem zachęcały klientów do przyjścia.

Dawniej lombardy to były raczej bardzo małe lokale, w których ciężko było z kimkolwiek się minąć, nie mówiąc już o tym, żeby przebywało w takim miejscu więcej niż kilka osób. Wokół siebie można było znaleźć towar, lecz raczej ciężko było go ukraść, bo był dobrze chroniony, na niedostępnych półkach, a sam właściciel nierzadko zdarzało się tak, że siedział na swoim miejscu, jednak za specjalną szybą, która była wzmocniona, a jej zadaniem było chronienie go przed potencjalnymi agresorami. Tak przynajmniej wyglądało to w mniejszych miasteczkach i tak niektóre lombardy niestety wyglądają do dzisiaj.

Nadchodzi jednak era czegoś zupełnie nowego. Aktualnie można zauważyć, że era lombardów nieco powraca i znów stają się one coraz popularniejsze, a to między innymi dlatego, że trochę się one zmieniły, nie tylko jako lokale, lecz także stosunek do klienta. Dzisiejsze lombardy, jak wiele rzeczy w Polsce, opiera się trochę na zasadach, które przybyły tutaj ze Stanów Zjednoczonych, gdzie takie punkty, jak właśnie lombardy, są dość popularne, ponieważ jest to zarówno miejsce, w którym można dobrze zarobić, lecz także miejsce, w którym można znaleźć prawdziwe perełki jak i rzeczy niespotykane. Jednak nie same produkty są dobre, lecz także lokale są bardzo przestronne, obsługa profesjonalna i każdy czuje się, jakby wszedł do bardzo dobrego, miło nastawionego na klienta przedsiębiorstwa. Tak też powoli dzieje się i powinno się dziać w Polsce. Lokale muszą się zmieniać, musi nastąpić stanowcze unowocześnienie. Klient, wchodząc do firmy, musi czuć się tam dobrze. Dlatego też podejście właściciela musi się zmienić i musi on coraz bardziej ufać swoim klientom. Jeśli zmiany dotkną zarówno wyglądu, jak i sposobu obsługi, to jeszcze nie jeden lokal osiągnie sukces.
Przygotowania do biznesu
Żeby jakieś przedsiębiorstwo dobrze funkcjonowało, trzeba je do tego funkcjonowania przygotować, a to nie może być przypadkowe. Jednak nie tylko firma musi być gotowa, lecz także właściciel i na tym tez trzeba się skupić. Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, dlatego czasem warto poprosić o pomoc kogoś po fachu, który doradzi, jakich błędów nie popełnić na początku. Jeśli ktoś będzie mieć dobry start, to już teraz można wywróżyć mu, że przetrwa co najmniej pół roku, może rok, a jeśli będzie bardzo się starać, to przetrwa tak długo, jak długo będzie dbać o ten biznes.

Żeby wszystko dobrze funkcjonowało, to trzeba wszystko dobrze zaplanować. Jednak nie będzie to przypadkowy plan i nad tym, co trzeba w nim zawrzeć, nie trzeba już myśleć do końca samemu. Będzie to zrobione według modelu, którym jest biznesplan. Jak zrobić profesjonalny biznesplan, najlepiej jest zapytać się osoby, która zajmuje się tym zawodowo lub która ma już w tym jakieś doświadczenie. Można również posiłkować się Internetem. Jednak pewne najważniejsze punkty, bez których taki plan nie może się obejść, można znaleźć również poniżej, więc warto czytać dalej. Tworzenie tego planu nie powinno zająć więcej niż kilka dni, a to właśnie od tego może zależeć, czy przedsiębiorstwo utrzyma się na rynku, czy też nie. Spośród tych firm, które nie chciały stworzyć takiego planu, większość z nich nie przetrwała nawet roku, a tylko te, które miały albo szczęście, albo w porę sobie przypomniały, że nie można działać tak bez planu, mogły przetrwać dłużej. Jednak chyba dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest zrobić ten plan i po prostu się go trzymać.

Najlepiej jest zacząć od ogólnego opisu przedsiębiorstwa, czyli od jego charakterystyki. Charakterystyka pomoże też dokonać kilku decyzji, takich jak na przykład wybór formy prawnej. Forma prawna zadecyduje o tym, jak w przyszłości będzie wyglądała relacja na linii firma – urzędnicy, jak będą wyglądały rozliczenia itp. Jest to bardzo ważna rzecz, dlatego lepiej jest spędzić jeden dzień nad przekopywaniem ustaw, stron internetowych i książek, ale być pewnym, że forma, na jaką się zdecydowano, jest odpowiednią formą.
Następnie można określić to, jak będzie wyglądać asortyment produktów i ogólną działalność firmy, która i w przypadku lombardu, może mieć różny charakter. Będzie to po prostu drogowskaz, od czego tak naprawdę należy zacząć i w jakim kierunku powinno się iść. To tutaj także znajdzie się określenie tego, do jakiej grupy klientów głównie lombard będzie prowadzić swoją działalność. Jeśli już to zostało ustalone, to można przejść do kolejnego etapu.

Na dalszych stronach biznesplanu nie można zapomnieć o tym, jak ważne jest analizowanie. Może i nie trzeba brać pod uwagę i przemyśleć wszystkiego, lecz na pewno dalsze i bliższe otoczenie przedsiębiorstwa. Będzie się na nie składać między innymi społeczność lokalna, czyli ludzie, z którymi będzie można mieć do czynienia, wszelkie urzędy i ich wpływ na przedsiębiorstwo, a także lokalne już istniejące lombardy i tym samym konkurencja. Dzięki dogłębnej analizie tego ogółem mówiąc już otoczenia, można zaplanować swoje działania. Poznanie konkurencji pozwoli na doprowadzenie swojego lombardu do takiej formy, aby to właśnie nasz lombard wydawał się i rzeczywiście był tym najlepszym w okolicy. To właśnie analizowanie pozwala na wyciągnięcie wniosków na przyszłość i dokonywania takich wyborów, które nie pogrążą firmy, lecz będą ją pchały naprzód.

Teraz czas na tę mniej lub bardziej przyjemną część, czyli zajęcie się finansami. Jest to bardzo ważne, aby nie zakładać tutaj żadnego pozytywnego scenariusza i oszukiwać się, że będzie naprawdę dobrze nam się wiodło. Lepiej jest być nieco pesymistycznym i jednak planować i zapisywać wszystko tak, by miało nam to przynosić nieco mniej korzyści, niż myślimy, ponieważ potem możemy być pozytywnie zaskoczeni, a nie przerażeni, że wszystko poszło nie tak. Jednak jeśli zajmujemy się tym biznesplanem bardzo profesjonalnie, to po prostu do wszystkiego podchodzimy wcześniej, obliczając dokładnie każdą rzecz i spisując tak, by miało to realne odzwierciedlenie. Mowa tutaj o wszelkich wydatkach, kosztach, inwestycjach, a także o majątku, który posiadamy na start, no i nie można zapomnieć o prognozowanych przychodach.

Biznesplan mamy już za sobą i miejmy tylko nadzieję, że każdy dobry przedsiębiorca będzie z niego korzystać, więc pora brać się za kolejne przygotowania.

Skoro plan już jest, to zanim już został on napisanym lub zaraz po napisaniu trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniego lokalu. Wybierając taki lokal, trzeba pomyśleć o swoich przyszłych potrzebach, a także o klientach. Musi być on przestronny, by wszystko w nim miało swoje miejsce. We współczesnym lokalu wszystko powinno być estetyczne i zachęcać klientów do tego, by go odwiedzali i zachęcali innych do odwiedzania, a nie może on odstraszać. Najlepiej będzie także, jeśli znajdować się on będzie w dobrej lokalizacji, to znaczy dopasowanej do klientów, do której chce się trafić, lecz także w taki sposób, aby odwiedzali go również ci, o których wcześniej się nie pomyślało. W lokalu bardzo ważne jest także bezpieczeństwo. Nie można zapomnieć więc o sejfie, a także o monitoringu. Nawet jeśli ktoś w pełni ufa swoim klientom, to przecież nie może zapomnieć, że w swoim lokalu ma naprawdę bardzo wartościowe rzeczy, których utrata słono może właściciela kosztować. Im większy lombard, tym tej ochrony będzie potrzeba więcej, więc w pewnym momencie przydać się może też jakiś ochroniarz.

Bez reklamy, żadne duże przedsiębiorstwo nie osiągnęłoby zbyt dużego sukcesu, dlatego warto stawiać na nią od samego początku i to będzie właśnie kolejny punkt przygotowań, do stworzenia własnego lombardu. Reklama musi być dobrze opracowana dlatego, jeśli ktoś nie zna się na jej tworzeniu, to lepiej po prostu będzie, jeśli pozostawi to specjalistom. Do takiej formy promocji mogą należeć różne ulotki, plakaty, banery, reklamy internetowe, czy też nawet w lokalnym radiu i telewizji. Po prostu każda forma promocji, która pozwoli nowym klientom, zapoznać się z naszym przedsiębiorstwem, będzie odpowiednia. Może i niektórzy uważają, że na początku prowadzenia przedsiębiorstwa jest to bez sensu i będzie to niepotrzebny wydatek, jednak reklama jest dźwignią handlu i bardzo szybko może się zwrócić i to ze sporym zyskiem, a także wieloma stałymi klientami.

Jaki musi być właściciel lombardu?

Nawet idealny biznes nie przetrwa na rynku długo, jeśli nie będzie mieć dobrego właściciela, a takim jest tylko ten, który ma odpowiednie cechy. Może na samym początku warto wspomnieć o tych cechach, które są niezbędne w przypadku charakteru, do prowadzenia lombardu.

Każda osoba myśląca o tym, by założyć taką firmę, musi być świadoma tego, że bez umiejętności handlowych i negocjacyjnych po prostu się nie obędzie. Nawet jeśli ktoś już miał do czynienia z handlem i sprzedażą bezpośrednią, to zwykłe umiejętności sprzedażowe nie przydadzą się w tym biznesie praktycznie w ogóle. Właściciel na pewno na samym początku sam będzie siedział za ladą, a nawet jeśli nie, to musi wiedzieć, jak powinno funkcjonować jego przedsiębiorstwo, więc sam musi mieć takie umiejętności. Wiadomo, że nikt nie rodzi się od razu jako świetny handlowiec i negocjator, więc można po prostu doszkalać się, gdy tylko będzie ku temu okazja. Ważne jest, by tego nie zaniedbać, ponieważ właśnie tego typu umiejętności odbijają się później na zyskach w firmie i także na stratach, których osoba, która nie umie się targować, nie uniknie.

Jeśli już ktoś opanował te podstawowe umiejętności, to czas nieco pomyśleć o czymś inny, co wiąże się trochę, a nawet bardzo, z wiedzą. Wiedza ta musi pochodzić z różnych dziedzin i musi dotykać zarówno archeologii i historii, jak i nowoczesności i najnowocześniejszych technologii. Oczywiście nikt nie jest w stanie opanować wszystkiego samemu i nikt nie będzie mógł posiadać wiedzy na każdy temat, jednak im więcej, tym lepiej. To właśnie od tej wiedzy zależy, jaki asortyment będzie znajdować się w lombardzie, a także, czy sprzedawca będzie często oszukiwany, czy będzie umieć dobrze wycenić produkt i czy dzięki temu może osiągnie jakieś większe zyski. Znajomość różnego rodzaju produktów pozwala na ich szybką wycenę, więc jeśli trafi się naprawdę dobra okazja, to po prostu będzie wiadomo, że potrzebna jest szybka decyzja. Lepiej przecież, aby okazja nie przemknęła się koło nosa.

Jak już zostało wspomniane, jednak nie każdy jest w stanie znać się na wszystkim i temu po prostu nie da się zapobiec. Jednak da się tę sytuację poprawić. A w jaki sposób? Wystarczy skutecznie poruszać się po świecie Internetu i właśnie w ten sposób, na różnych stronach z ofertami, można szybko znaleźć informację na temat jakiegoś produktu i jego potencjalnej aktualnej ceny. Umiejętność szybkiej obsługi komputera i Internetu jest więc tutaj niezbędna. Czasem jednak i to może zawieść, a wtedy przydaje się coś takiego, jak znajomości. Warto mieć przyjaciół, którzy działają w różnych dziedzinach i wspomagać się nimi czasem, jeśli już naprawdę ma się do czynienia z czymś, co bardzo trudno jest rozpracować.

Dobrze dobieraj ludzi

Jeśli komuś będzie szło naprawdę dobrze, to może dojść do tego momentu, kiedy nagle po prostu sam nie będzie w stanie wszystkiego ogarnąć. Wtedy czas nadejdzie na pomoc, w formie nowego sprzedawcy. Jednak nie jest to tak, że to może być pierwszy lepszy sprzedawca, z byle jakiego sklepu. Musi być to osoba, która obowiązkowo będzie mieć cechy, które były opisane wyżej, jako te obligatoryjne u właściciela lombardu. Osoba przypadkowa, która na przykład nie zna się na szybkiej wycenie i nie będzie umieć dobrze wynegocjować ceny, będzie po prostu przynosiła straty, które niestety bardzo mocno mogą odbić się na przedsiębiorstwie. Jeśli więc komuś naprawdę zależy na rozwoju swojego biznesu, to osoby do pomocy niech wybiera długo i dokładnie, a tylko wtedy okaże się to w postaci dużych dochodów i rozwoju.

Rozwój i jeszcze raz rozwój

Teraz pozostaje już tylko zakładać lombard, a następnie dbać o to, aby on cały czas się rozwijał. Nie można nawet na chwilę pozostać w stagnacji, ponieważ można to przypłacić stratami, a nawet upadkiem przedsiębiorstwa. Każdy, kto skupi się przez kilka pierwszych lat na skrupulatnym prowadzeniu firmy, w przyszłości będzie mógł cieszyć się wolnym czasem i zyskami, ponieważ wypracuje na tyle dobry model biznesowy, że lombard nie będzie zajmować mu dużo czasu, a będzie to jedynie pasja. Warto więc poświęcić się na początku, by potem osiągać naprawdę spore korzyści.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amelia Nowak
Amelia Nowak
3 lat temu

Marzę o wycieczce Jedwabnym Szlakiem…